Wpisownik adwentowy #3: X-MAS KRAM #4 czyli jak prezenty to tylko handmade

grudzień

Pieniądze szczęścia nie dają?

Czy Wam też wydawanie pieniędzy w okresie przedświątecznym przychodzi trochę łatwiej? Mnie na pewno, zwłaszcza jeśli chodzi o prezenty dla najbliższych. Najlepiej te jedyne w swoim rodzaju – handmade. Parafrazując znane przysłowie, mogłabym powiedzieć, że ogólnie rzecz biorąc pieniądze szczęścia nie dają. Ale za pieniądze można kupić komuś prezent. A stąd jest już bardzo blisko do obustronnego szczęścia.

handmade

Świąteczne targi rękodzieła X-MAS KRAM

Dlatego dziś, chciałabym opowiedzieć Wam trochę o wydarzeniu, podczas którego można nie tylko nacieszyć oczy i serca ręcznie robionymi cudeńkami, ale przede wszystkim kupić wartościowe i niepowtarzalne prezenty za wcale nie wielkie pieniądze.

Taką możliwość, daje organizowany już po raz czwarty przedświąteczny X-MAS KRAM. Na parę godzin w jedną z grudniowych sobót, jedna z sal Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zamienia się w świąteczny kiermasz. Czyli jest kolorowo, świątecznie i wesoło. Kram trwa od 10:00 do 18:00 i w tym roku wystawiało się tam 36 wystawców. Wśród prezentowanych produktów handmade były między innymi ozdoby choinkowe, zabawki drewniane i materiałowe, biżuteria czy artykuły papiernicze, a nawet torby na zakupy wykonane z bardzo wytrzymałego rodzaju papieru.

Pomysłów na podarki zatem nie brakuje, a każdy produkt wykonany jest z ogromną dbałością o szczegóły. Ich twórcy wkładają wiele serca nie tylko w samo ich wykonanie, ale także prezentację i pakowanie. Dlatego na X-MAS KRAM można spędzić całe godziny, spacerując niespiesznie pomiędzy stołami, zastawionymi różnego rodzaju wspaniałościami. Dobrze jest przeznaczyć na to sporą ilość czasu, inaczej oczopląs gwarantowany! Nie ma wątpliwości, że na cokolwiek się zdecydujemy, na pewno spodoba się każdemu obdarowywanemu.

handmade

Moje zakupy handmade

Właściwie zamiast rozpisywać się powyżej o tym, co zobaczyłam na tegorocznym X-MAS KRAM, mogłabym po prostu zarzucić Was zdjęciami z tego wydarzenia. Niestety, jako Najgorszej-Toruńskiej-Blogerce, udało mi się tam wpaść dosłownie na ostatnie pół godziny. Bez aparatu. Na szczęście udało mi się odwiedzić wszystkie stoiska. Na dłużej zatrzymałam się natomiast u Kasi z Handmejd, której notesy, listy zadań i kartki świąteczne skradły moje serce już bardzo dawno temu, bezbłędnie trafiając w moją estetykę. Od stoiska odeszłam zatem szczęśliwsza po obmacaniu uprzednio wszystkich pokrytych filcem notatników, jakie znalały się w zasięgu moich rąk. Oczywiście jeden zabrałam ze sobą, podobnie jak lista zadań, która już niedługo ozdobi biurko w pracy! Obok niczego nie dało się przejść absolutnie obojętnie, ale ja znalazłam dokładnie to, czego szukałam na stoisku LuLajki. Urocze ozdoby choinkowe posłużą jako niewielkie, idealne prezenty Mikołajkowe.

Zatem nie martwcie się, raczej nacieszcie oczy tym, co udało mi się przytargać do domu, a czym okrasiłam dzisiejszy wpis.  A zaraz potem, możecie za pomocą jednego kliku (albo 36-ściu!) znaleźć się na stronach internetowych wystawców obecnych na wydarzeniu. Nic więc straconego (no, może oprócz możliwości własnoręcznego pomacania ręcznie robionych cudeniek). Poniżej lista wystawców ze strony wydarzenia na Facebooku CSW Toruń.

Akukuuu: Akukuuu
Elkido Handmade: Elkido Handmade
Ewa Wiśniewska Biżuteria autorska: Ewa Wiśniewska – jewellery
Goshko: Goshko
GRADA: GRADA
Handmejd – Sklep DIY: https://handmejd.pl/
IVY: ivy-style
Jagna Mazur Biżuteria Handmade: Jagna Mazur – Biżuteria handmade
KamiKaa – KamiKaa – Kamila Szelągowicz
Krupka: Krupka
Kwiatostany: Kwiatostany
Laba: LABA
Lawre: Pracownia Lawre
Lenart View: http://www.lenartview.pl/
Lulajkowy Showroom: Lulajka
MamAnia Book: http://www.mamaniabook.pl/
Miladeko: MilaDeko
Mushe: Mushe
Nobu: NOBU
Nuka Illustration & Handmade: Nuka Illustration&Handmade
Pan Pepe: Pan Pepe
Petite Clair: Petite Clair
Pierniczenie na życzenie: Pierniczenie na życzenie
Plan-it: Plan-it
Pracownia Artystyczna Uszyjmisie: Pracownia Artystyczna Uszyjmisie
Pracownia na deskach: Pracownia na deskach
Pracownia Tynka Pracownia Tynka
Pracownia Velin Velin
Przymilaki: PRZYMILAKI – ręcznie robione maskotki
Recyklove: Recyklove
Szpunar Glass: Szpunar szkło / Szpunar glass
Timberfan: TimberFan
Titi: Titi
Tulaki: tulaki.pl
Wełnosplotydoroty: Wełnosplotydoroty

handmade

 • Też lubię wszystko, co handemade. Najbardziej chyba kartki i notesiki. W biżuterii się ogólnie nie lubuję, ale na pewno bym się nie pogniewała, jakby mi ktoś taką ręcznie robioną podarował 😀
  I mówisz, że to wszystko się dzieje w moim ukochanym Toruniu? Że też teraz mieszkam tak daleko… 😉

  • Tak, Toruń się pięknie pod takimi względami rozwinął 🙂 Ja sama pracuję w delegacji i w domu w Toruniu jestem na weekendy, ale łapię co się da w te dwa dni.

 • Michał Fila

  Zdecydowanie z Gdańska muszę się wybrać na taki kramik do Torunia. Autostradę zrobili, nic tylko wsiadać i wydawać pieniądze. Zgadzam się z Tobą, że w święta łatwiej przychodzi wydawanie pieniędzy. Skory jestem nawet stwierdzić, że na wytwarzane ręcznie nieco więcej niż z sieciówek 🙂

 • Revy

  Że też o tym zapomniałam. A widziałam plakaty. Chociaż może to nawet lepiej dla studenckiej kieszeni,bo jak znam życie to pewnie bym coś kupiła. Dobrze że przynajmniej w Łodzi załapałam się na taki kiermasz (tyle że głównie z jedzeniem), bo po raz pierwszy od dłuższego czasu czuję klimat świąt w świątecznym okresie 🙂

  • Większość miast ma teraz właśnie takie kramy, targi i tego typu rzeczy. I to jest właśnie piękne w tym świątecznym okresie 🙂 Mnie się natomiast marzy wypad nad świąteczny kiermasz na przykład do Wiednia. Może w przyszłym roku <3

 • Pingback: Wpisownik adwentowy #4: Pamiętnik Ginger Jones: Wino, anyone? -()

 • Lubię Żólwie

  Jeśli ktoś lubi handmade produkty to warto zajrzeć na Etsy lub Storenvy – bardzo piękne rzeczy w dość ciekawych cenach. Niektórzy sprzedawcy robią nawet towary na zamówienie.

  • O Etsy słyszałam, rzeczywiście wspanaiałe miejsce. Storenvy nie znałam – lecę oglądać. I pewnie zamawiać 🙂

 • Pingback: To i owo: lista na grudzień -()